TDE – Tibet dog Europe Bratislava 10.10.2009
rozhodčí Martin Baskaran - Španělsko


Evropská výstava psů tibetských plemen / tibetská doga, tibetský teriér, tibetský španěl, lhasa-apso a shih-tzu/ se konala v sobotu v průběhu konání světové výstavy v Bratislavě. Na tuto výstavu jsme vyrazili s Dantíkem i Lukym, prcek Rik jel jen jako doprovod , aby získával poslední zkušenosti před svou velkou premiérou :))
Plemena Shih-tzu a Tibetský teriér posuzoval pan Martin Baskaran ze Španělska. Tento pan rozhodčí nás již posuzoval v MB, tentokrát se náš Luky líbil nejvíce a získal tak svůj první slovenský CAC !


JCH. Prince Royal of Iveko-dog /LUKY/


mezitřída - psi

Dantík nastoupil do početné a kvalitně obsazené třídy otevřené , kde pana rozhodčího nejvíce zaujali pouze zlatobílé šicky, třídu vyhrál až exoticky vyhlížející pes z Thajska, Dantík však bez problémů obhájil známku výborná, z čehož mám velikou radost !


CH.JCH. One The Best Iveko-dog /Dantík/


třída otevřená - psi

WORLD DOG SHOW – Světová výstava psů Bratislava 8. - 11.10. 2009


Je neděle 11.10.2009 a nejen chovateli Shih-tzu dlouho očekávaná akce je zde ... Světová výstava psů Bratislava 2009 . Výstava, která vyvolávala v každém z nás napětí a mnoho otázek… Přestože „vzdálenostně“ byla tato výstava pro české chovatele příznivá, vzhledem k delegovaným rozhodčím , se jí zúčastnili jen ti, kteří buď tzv. „jeli na jistotu“ protože rozhodčí znali a věděli, že mají šanci, nebo jen ti, kteří měli odvahu to zkusit… My se řadili mezi ty „odvážné“, i když v průběhu posuzování nás odvaha opustila..:)) Všechny třídy fen a třídu dorostu a mladých psů posuzovala paní rozhodčí Marja TALVITIE z Finska , ostatní třídy psů pan rozhodčí Christofer HABIG z Německa.
S blížícím se začátkem posuzování sílila nervozita nás všech , dobře si pamatujíc severské smrště VD známek z minulých výstav. Příprava pejsků do kruhu se změnila v poradní taktiku jak vlastně česat, zda dělat „bublinku „ s mašličkou, nebo jen sepnout froté gumičkou a jít na to...
Do výstavního „boje“ jako první nastoupil náš benjamínek RIK ve třídě dorostu , ve svých čerstvých 8 měsících to byla jeho první veliká výstava , musel se vyrovnat s nekončeným čekáním, kruhy obklopenými davy hlasitě fandících diváků, záblesků fotoaparátů , aby v atmosféře, kterou dosud nezažil společně s „nervózní“ paničkou předvedl to,co jej doma učili ….

Wenrike Black z Targenu /RIK/

Paní rozhodčí posuzovala s velkým citem .. Malý se snažil a ve třídě zvítězil nad konkurentem z Polska :) Naše radost byla veliká :)


Velmi nadějný 1 / Very promising 1

Soutěž o nejlepší dorost naopak posoudil pan rozhodčí Ch.Habig . Rik se panu rozhodčímu líbil o něco více než vítězná dorostenka a tak náš malý prcek při své veliké premiéře získává titul BEST PUPPY / Nejlepší dorost! Jsme na Dantíkova syna moc pyšní !

U německého rozhodčího začalo posuzování mezitřídou, kde nastoupil LUKY. Bohužel Lukýnek si jako jediný z naší výpravy vybral pomyslného „Černého Petra“ , rozhodčího nezaujal a získal známku Dobrá / Good ...
Dantík tentokrát nastoupil do třídy šampiónů , moc krásně se předváděl a získal známku Výborná / Excellent … známku, z mého pohledu velmi cennou, protože i v této třídě rozhodčí VD nešetřil, například thajský pes , vítězný BOB ze sobotní TDE, si odnesl známku VD…

Moc mě těší, že se Dantík může pyšnit známkou EXCELLENT z Evropské i Světové výstavy !

Jako poslední nastupovala do třídy otevřené naše pýcha CH.JCH. Jacquel Monica z Targenu ... Nechtěla bych být v kůži její majitelky, která byla , čekající na svou třídu , svědkem finské smršti velmi dobrých známek… Monica byla jedinou českou fenkou v konkurenci 7 zahraničních fen, po statickém posouzení zůstala v pětici vybraných , k naší veliké radosti , výborných fen… Začal boj o pořadí… rozhodčí se s poděkováním rozloučila s pátou fenkou a my začali jásat, že máme Moničku na pořadí… asi málokdo v tu chvíli tušil, jaké překvapení nám Míša se svou krásnou fenkou přichystá… rozhodčí během posuzování v pohybu posílá finskou ! fenu na čtvrté místo..další italská fenka končí třetí a vzápětí na to rozhodčí posílá Míšu s Moničkou na první místo ! Naše radost je neuvěřitelná, jediná česká fena ve třídě poráží u finské rozhodčí finskou i holandskou fenu a další kvalitní zahraniční soupeřky z Itálie, Ruska a Litvy ! U rozhodčí, která svým seveřanským vkusem zklamala mnohé majitele jindy úspěšných psů, u rozhodčí, na kterou se rozhodlo jet jen pár odvážlivých českých vystavovatelů, naše CH.JCH. Jacquel Monica z Targenu vítězí svou třídu Světové výstavy !!!


Excellent 1 / Výborná 1 CAC

Tento vynikající úspěch je skvělým zakončením letošní velmi úspěšné výstavní sezóny ! Monička se předvedla ve skvělé kondici, její vystoupení bylo hodno feny šampiónky… bezesporu  velikou zásluhou své majitelky , která dokázala Moničku super připravit , za podpory přátel, kteří nezištně pomáhali, byť jen radou nebo povzbuzením. Všem těmto lidičkám patří veliké DÍKY !


Světová výstava je za námi, byla jistě výstavou přinášející radost i zklamání... nicméně pro naši chovatelskou stanici nezapomenutelným zážitkem ..
Jsme velmi pyšní na to,že náš odchov úspěšně obstál u zahraničních rozhodčích na největší a nejvýznamnější kynologické akci výstavní sezóny 2009 !

Wenrike Black z Targenu
BEST PUPPY / Velmi nadějný 1

CH.JCH. Jacquel Monica z Targenu
CAC / Excellent 1