"..výcvik psa je jedním z nejpodstatnějších aspektů v jeho životě. Bez kvalitního výcviku bude většina psů pravděpodobně neposlušných až nezvladatelných..."


V létě 1983 se v policejní chovatelské stanici narodil vlkošedý kříženec vlka s fenou německého ovčáka. Dlouho vysněný pejsek dostal jméno César a vtáhl mě do kynologického světa. I přes jeho svéráznou povahu jsme spolu složili první zkoušku ZM. Další jeho výcvik byl však nad mé dětské síly, proto se rodiče rozhodli pořídit mi německého ovčáka s průkazem původu.

A tak se v červenci roku 1985 jelo do chovatelské stanici ve Vlkoši u Přerova pro štěňátko, pejska jménem Car ze Sovova, (o:Gin Rhodopy,m: Iola Braudag). Car sice nebyl příliš razantní obranář ,ale byl výborný stopař a podařilo se mi s ním složit zkoušky ZM (A-48), ZVV1 (A-99), RTG 0/0, výstava velmi dobrý, bonitace 4KI7/33-III.třída chovnosti. Třikrát jsem se zúčastnila Tábora talentované mládeže ve Starým Plzenci , kde jsme dokonce vyhráli závěrečný táborový přebor. Mezi další úspěchy patřilo vítězství v Poháru Hostýnských vrchů a Brněnské ligy mládeže. Začátky byly těžké, ale měla jsem velikou oporu a učitele. Byl jím pan Jiří Šubert, dlouholetý výcvikář a posléze i rozhodčí dle NZŘ. Právě jemu patří díky za to, co vše mě v kynologii naučil.

Do současné doby jsem s různými psy udělala 35 zkoušek z výkonu dle národního, mezinárodního nebo německého zkušebního řádu. Mým nejúspěšnějším psem byla fena německého ovčáka Gatty Tomapfer Klubová vítězka VA1 SR ,se kterou jsem složila 10 zkoušek z výkonu. Cílem našeho chovu není honba za výstavními tituly, ale klademe především důraz na udržení dobrých povahových vlastností, při zachování kvalitního exteriéru. Chováme na výborných nebo špičkově velmi dobrých fenách, které však musejí mít bezproblémové sociální chování, přirozenost, zájem o aport a kvalitní obranu. I když naše fenky mají složené jen základní zkoušky do chovu, je to především z důvodů časových, protože si zvířata připravujeme sami. Dle mého názoru však počet složených zkoušek není vždy odrazem kvalitní povahy psa.

Výchova a příprava psa ke zkouškám je dlouhodobá cílevědomá práce , která se neobejde bez pomoci figurantů, pomocníků, výcvikářů. Všem těm, kteří nám nezištně pomáhají, zvláště v dnešní době, kdy kynologii ovládají peníze, patří veliké uznání. Zejména naší dlouholeté kamarádce Jindře (se svou trpasličí pudlicí Enny složila zkoušky–ZMMP,ZMP2,ZPS2),která své bohaté kynologické zkušenosti využívá při předvýchově čtyřnohých dorostenců.